تبلیغات
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
بسم الله الرحمن الرحیم - سلام به کلاس دومی ها خوش آمدید کلاس دومی ها - پژوهش صفحه 2

کلاس دومی ها

سمایی بود هر که ساعی بود

ایمان پورعلی

امیر کبیر

میرزا تقی خان امیر کبیر صدر اعظم مشهور دوره ی ناصر الدین شاه قاجار بود.نام اصلی آن محمد تقی بود که با عناوین و  القاب مختلفی صدا زده می شود.محمد تقی پسر کربلایی قربان آشپز میرزا عیسی قائم مقام اول بود که در خانه قائم مقام اول تربیت شد و در اوایل جوانی به سمت قائم مقام اول مشغول به خدمت گشت.از نمونه کارهایی که انجام داد تاسیس دارالفنون ،تاسیس چاپارخانه،تاریخ روزنامه وقایع اتفاقیه ،اصلاح امور کشور،و فرستادن دانشجویان به خارج از کشور برای تحصیل است.او به دلیل کارهای نیکی که انجام می داد مانع این می شد که مقام داران به کارهای اشتباه خود ادامه بدهند و به شدت مورد انتقاد قرار می گرفت.مادر ناصر الدین شاه که دل خوشی از امیر نداشت به تحریک پسر پرداخت و در زمان مناسب که شاه مست بود امضای قتل امیر را گرفت و امیر در روز 30 محرم در حمام فین کاشان  به قتل  رسید.

 

شب یلدا

زیبا ترین شب ،شب یلدا و طولانی ترین شب سال است.واژه ی یلدا به معنای زایش و زاد روز و تولد است.و این شب را به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب یعنی روز اول دی ماه که نخستین روز زمستان اطلاق می شود و بسیاری از اقوام این شب را جشن می گیرند و در این شب ایرانیان بنا به رسم گذشتگان خود در این شب دور هم جمع می شوند و به دیدار بزرگ تر ها می روند و در خانه ی بزرگ فامیل جمع می شوند و آجیل و شیرینی می خورند وبا قصه ها یی  که  بزرگ تر ها برای کوچکتر ها می گویند شب را به آخر می رسانند و خوش می گذرانند.

 

تحقیق درباره ی امام سجاد(ع)

امام سجاد (ع) امام چهارم شیعیان فرزند امام حسین (ع) بوده و مادر بزرگوار ایشان شهر بانو است.امام سجاد در روز پنجم شعبان سال 38 هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند.حضرت علی ابن الحسین در زمان خلافت ولید الملک  به شهادت رسید .مورخین درباره ی قاتل امام سجاد با هم اختلاف دارند.بعضی معتقدند امام به دست ولید مسموم شده و برخی معتقدند به دست هشام که برادر خلیفه بود به شهادت رسیده اند.امام سجاد در حالی که 57 سال داشت در سال 95 هجری به شهادت رسید و شهادت ایشان در روز های 18 و 22 و25 محرم نقل شده که روز 25 محرم شهرت بیشتری دارد.امام سجاد پس از تشییع با شکوه مردم مدینه در بقیع که قبور بسیاری از اولیا خداوند،همراه پیامبر و بسیاری از صحابه گران قدر پیامبر با تعدادی از شهدای صدر اسلام در آن قرار دارد.در کنار مرقد امام سجاد مسجد امام حسن مجتبی عموی مدفون شده است.

 

ضرب المثل ها و فواید آن

ضرب المثل سخن کوتاه و مشهوری است که به قصه ای عبرت آموز یا گفتاری نکته آموز اشاره می کند و جای توضیح زیاد را می گیرد و درون مایه طنز دارد و در فارسی به معنای مثال زدن است.گفتن و نوشتن را آسان می کند  و چون این جمله ها کوتاه و زیبا است ،در دل می نشیند و گفت و گوی دراز را کوتاه می کند.بخاطر اینها مردم منظور خود را به صورت ضرب المثل بیان می کنند.

 

ایمان پورعلی

کهکشان چیست؟

جهان از میلیون ها کهکشان تشکیل شده است که هر کدام از آنها از میلیون ها ستاره ،گاز و خاک تشکیل شده است که همه ی آنها به وسیله ی نیروی گرانش کنار هم قرار گرفته اند کهکشان ها بر اساس شکل های شان تقسیم می شود که به کهکشان های کوچک کهکشان های کوتوله و به کهکشان های بزرگ کهکشان عظیم الجثه می گویند.کهکشان ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند:

1)   کهکشان های بیضوی 

2)   کهکشان های مار پیچی

3)   کهکشان های مارپیچی لوله ای

4)   کهکشان های نا منظم

کهکشان ها از منظومه های بسیاری تشکیل شده است.مانند کهکشان راه شیری که یکی از منظومه های آن منظومه ی شمسی است که انسان ها در آن زندگی می کنند.

 

            

علی رضا ظهوریان

عطار نیشابوری یکی از شاعران و عارفان ایران است . او در نیشابور به دنیا آمد . او به شغل عطاری که همان دارو فروشی بود مشغول بوده است و به همین دلیل به او عطار می گفتند . مقبره ی او در نزدیکی شهر نیشابور قرار دارد .  

  

آرش حسینی

عطار ، شاعر و عارف بزرگ ایرانی است .

او در نیشابور متولّد شد  بیش تر اشعار او در زمینه ی عرفان می باشد . مشهورترین کتاب او منطق الطّیر می باشد . عطار در این کتاب مراحل عرفان و خداشناسی از زبان پرندگان به طور زیبایی بیان کرده است . عرفان از نظر او هفت مرحله دارد .

آرامگاه عطار در نیشابور در کنار مرقد کمال الملک نقّاش بزرگ ایرانی است .

                 

سینا حسنی

عطار نیشابوری یکی از بزرگ ترین شاعران و عارفان ایران در قرن ششم و هفتم هجری قمری بوده است . او در نیشابور به دنیا آمد . شغل پدرش عطاری یا همان دارو فروشی بوده است . عطار هم شغل پدرش را ادامه می دهد . او طبابت هم می کرده است . تا این که به علّت یک حادثه زندگی زندگی اش تغییر کرد و به علم و عرفان روی آورد . آثار زیادی از عطار به جامانده است . داستان مرگ او هم بسیار دردناک است . پس از حمله ی چنگیزخان مغول به خراسان آن ها اهالی نیشابور را قتل عام کردند و شیخ عطار هم توسط یک سرباز مغول به شهادت رسید . آرامگاه شیخ عطار در نزدیکی شهر نیشابور قرار دارد . با مرگ شیخ عطار ایران یکی از بزرگان خود را از دست داد .

                   

حسام حسینی

شیخ فرید الدین ابو حامد عطار نیشابوری در شادیاخ نیشابور در سال 540 هجری قمری پرورش یافته و پدر و مادرش در جوانی او زنده بودند . عطار مانند پدر در شادیاخ نیشابور پیشه عطاری داشت و در داروخانه خویش طبابت می کرد و از ثروت زیادی بهره داشت . او از کودکی و جوانی علوم مختلف از جمله ادب قرآن ، حدیث ) طب و نجوم را فرا گرفت . تعداد آثار عطار را بالغ بر 100 اثر پنداشتند و مانند منطق الطیر الهی نامه ، مصیبت نامه ، و اسرار نامه و ... هم چنین تذکره الاولیاء اثر برجسته ی عطار که شامل قصیده و غزل می باشد و مختارنامه که ارزش فراوان دارد . از رباعیات عطار است . 25 فروردین ماه روز بزرگداشت عطار نیشابوری شاعر و عارف معروف قرن هفتم هجری نام گرفته است . او در سال 617 هجری قمری فوت کرد .

 

سعدی

شیخ مصلح الدین سعدی از بزرگ ترین شاعران و نویسندگان ایران است . آموزش های مقدماتی را در زادگاه خورشید از فرار گرفت و برای اتمام تحصیلات به بغداد که از مراکز بزرگ علمی عصر خود بود رفت . پس از 35 سال به شیراز برگشت بوستان به شعر و گلستان به نثر همراه با شعر و دیوان اشعار از او بر جای مانده است . مجموعه این آثار کلیات سعدی نامیده می شود . گلستان سعدی 8 قسمت دارد و اساس آن بر بیان حکایت است و هدف تربیت انسان هاست .

این استاد بزرگ و بلند مقام در سال 691 هجری قمری در گذشت و مقبره آن در شیراز است .  

مجله اینترنتی دانستنی ها ، ،